پنجشنبه, 24 آبان 1397

اطلاعيه

از همه همشهريان عزيزم اعم از شهر وروستا چه انهايي كه در سميرم هستند چه انهايي كه خارج از سميرم هستند و تمام علاقمندان به حل معضلات شهرستان و فعالين اجتماعي فرهنگي خواهشمند است نقد و انتقادات خود را براي ما ارسال كنيد و همچنين منتظر قلم هاي شما در اين پايگاه هستيم

جستجو

اخرین خبرها

اخبار:   

انجمن پیام آوران سبز (رفتگران طبیعت سمیرم )برگزیده  جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش شد   زاگرس نشیان اولین تجلیل شوندگان جایزه دکتر رادمنش  اولین دوره جایزه محیط زیستی «دکتر رادمنش» در روز 5شنبه 8 شهریورماه در تهران برگزار و از سه سمن زیست محیطی فعال کشور تجلیل شد. جایزه محیط زیستی رادمنش، ساز و کاری است برای شناسایی افراد تلاشگر اما گمنام در حوزه محیط زیست باعث افتخار شهرمان است که انجمن پیام آوران سبز سمیرم به پاس فعالیت های خود در زمینه راه اندازی و اداره موزه تنوع زیستی و فرهنگی سمیرم ، پاکیزگی طبیعت، ارتقاء فرهنگ و آموزش زیست محیطی شهروندان، تلاش در جهت حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در معرض انقراض و فعالیت هایی در راستای توسعه گردشگری پایدار و راه اندازی پویش ناله کوهستان یاری کودکان  موفق به دریافت این جایزه شده است. لازم به ذکر است انجمن پیام آوران سبز سمیرم پیش ازین مفتخر به دریافت مقام اول کشوری در جشنواره سین هشتم در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور  شده بود.

تصاوير سميرم

تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


موقعيت و تاريخچه روستاي دنگزلو: مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 29 فروردین 1394 ساعت 16:19

موقعيت و تاريخچه روستاي دنگزلو:

روسـتای دنگزلو از توابع بخش پـادنای شهرستان سمیرم، با مـختصات جـغرافیایی 51 درجه و 38 دقـیقه طـول شـرقی و 30 درجـه و 52 دقیقه عرض شمالی، در 80 کیلومتری جنوب سمیرم قرار گرفته است.
این روستای ییلاقی 2210 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آب و هوای آن در فصل تابستان‌ معتدل و در فصل زمستان سرد و خشك است.
روستای دنگزلو (دنگزلی) از اتراق‌گاه‌های ییلاقی عشایر بوده است که در اثر استقرار دائمی، به روستا تبدیل شده است. دنگزلو، واژه‌ای تركی به معنی محل زندگی گراز است. گویا این محل در گذشته گراز فراوان داشته است.
این روستا محل سكونت طوایفی از لرهای مهاجر روستای خفر است و از یكصد سال پیش به سکونتگاهی دائمی تبدیل شده است.
مردم این روستا به زبان فارسی و با گویش لری صحبت می‌كنند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

الگوي معيشت و سكونت:

براساس نتایج سرشماری سال 1375، جمعیت این روستا 297 نفر بوده است که در سال 1385 به تعداد 328 نفر رسیده است.
اقتصاد این روستا بر فعالیت‌های زراعی، دامداری، باغداری و امور خدماتی استوار شده است. شرایط مساعد اقلیمی، منابع غنی آب، خاک حاصلخیز و کوشش‌های روستاییان امكان پرورش درختان سردسیری و انواع میوه‌جات را فراهم آورده است. محصولات عمده زراعی و باغی این روستا شامل گندم، جو، بادام كوهی و سیب درختی است.
سیب مرغوب این روستا، شهرت منطقه‌ای دارد و در استان‌های مجاور به فروش می‌رسد. مراتع غنی و سنت رمه‌گردانی ضمن رونق دامداری موجبات تولید و تهیه انواع لبنیات و محصولات دامی را فراهم آورده است.
روستای کوهستانی دنگزلو بافت مسکونی متمرکز دارد و در شیب تند دامنه‌های دنا استقرار یافته است. مصالح به‌كار رفته در ساخت واحدهای مسکونی آن عبارت‌اند از: گل، خشت، آهن، آجر و چوب. قسمت‌های مختلف فضاهای زیستی در روستای دنگزلو شامل ایوان، اتاق پذیرایی، سرویس بهداشتی، حیاط، باغچه، انباری و آشپزخانه می‌باشد.

جاذبه هاي گردشگري:

مـهم‌ترین جـاذبه‌های گردشگری این روستا مشتمل بر چشم‌اندازهای طبیعی و تفرجگاه‌های كوهستانی اسـت.

تـفرجگاه‌های حـاشیة رودخانه لای سرخ، و چشمه نول، غار طبیعی دنگزلو، مراتع سرسبز و گسترده، باغات میوه، چشم‌انداز ارتفاعات و قله دنا، از جمله زیباترین جاذبه‌های طبیعی این روستا به‌شمار می‌روند.

منظره درختان سرسبز حاشیه رودخانه و کوچه‌ باغ‌های روستا همراه با استقرار پلکانی واحدهای مسکونی از دیگر جاذبه‌های طبیعی و کالبدی روستا است. موقعیت روستای دنگزلو به گونه‌ای است، که یكی از مسیرهای زیبا و جذاب صعود به قله‌ی دنا از این روستا می‌گذرد. همچنین کوه حجال، که ارتفاع قلة آن 4260 متر است، در جنوب این روستا واقع شده است.

مراسم شب یلدا، جشن چهارشنبه ‌سوری، سیزده ‌بدر و مراسم عروسی،
سورخوانی در جشن‌ها، بزرگداشت اعیاد ملی و مذهبی و نیز عزاداری در ماه محرم از آیین‌های مردم این روستاست.

هَنْرِه هَنْرِه، هوشگله، چپی و كردی از گوشه‌های موسیقی لری است كه توسط نوازندگان و خوانندگان بومی روستا اجرا می‌شود.

محفل‌ خوانی و شاهنامه ‌خوانی از سنت‌های ریشه‌دار عشایر لر مقیم این روستا است كه همچنان جذابیت خود را حفظ کرده‌اند.

پوشاک محلی مردم روستای دنگزلو را لباس‌های رایج در فرهنگ قوم لُر تشکیل می‌دهد. پوشاک مردان مشتمل بر شلوار بلند و گشاد سیاه رنگ، كلاه نمدی و چوخا است. زنان نیز از شلوار، كراس (پیراهن)، جلیقه، گلنجه، عرشقین گلونی و كفش استفاده می‌کنند. شلوار زنان از بالا گشاد و دارای كمر لبه‌دار است. لباس زنان روستا در رنگ‌های روشن و متنوع تهیه می‌شود.
بافت انواع پوشاک پشمی و نخی به دست زنان و دختران روستایی رایج است.

جوراب، دستكش، خورجین، شال‌گردن و پاپیچ از عمده‌ترین تولیدات صنایع دستی این روستاست.

سیب، نان محلی، كشك، روغن حیوانی و صنایع دستی، سوغاتی‌های گردشگر پسند این روستا هستند.

از معروف‌ترین غذاهای محلی روستای دنگزلو می‌توان از دم‌پختك گوجه، آش شیر، اوُلوبیا (آب لوبیا)، لایی پلو، كله‌جوش و اوقاچ نام برد.

دسترسی: این روستا از طریق شهرهای سی سخت، کمه و سمیرم قابل دسترسی است و جاده‌ای مناسب دارد.

 

اپدیت انتی ویروس نود32 nod 32

کدهای اکتیو کردن

کدهای اکتیو کردن آنتی ویروس نود 32 ورژن 9 و 10

شما در قسمت اکتیو نود 32 ورژن 9 و 10 یکی از این کد ها را وارد نمایید و آنتی ویروس خود را تا سالها فعال نمایید.


AJVB-X4TG-MEDD-V367-MPJT

CHS8-XA3N-WUWD-TW6X-TD5R

CC3C-XTGR-B3RK-84GT-FBFD

AUEM-X22A-GKDC-GXVG-64DS

BAGU-XWNA-HSVN-VW9E-B3RG

CBKW-X9JC-6824-NP59-4STX

CGHW-X5KR-KWK3-SC2S-E3UF

سمیرم قدیم

تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویرطراحي و پشتيباني شركت كامپيوتري اپل سميرم