سال های بیاد ماندنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
در گذشته تولد و مرگ افراد سرشناس و حوادث دیگر را به سال هایی منتسب می کردند و این سال ها همواره در خاطره افراد نسل اندر نسل باقی می مانده است. در اینجا به چند اتّفاق که هنوز از ذهن برخی سالخوردگان زدوده نشده اشاره می کنیم.
سال آمدنِ مستعلی (نیای محلّه مستعلی) به سمیرم: این شخص از میمند فارس به علّت نامعلومی در تاریخ 1092 هجری قمری به سمیرم پا می گذارد. تمام افراد محلّه مستعلی از نسل ایشان است.
سال قحطی سمیرم(82- 1280) قمری: ظرف این دو سال بر اثر عارضه خشکسالی چنان قحطی وحشتناکی به وجود می آید که اغلب  ساکنان این منطقه بر اثر گرسنگی از بین می روند.
جنگ ایلان دره (1313 ق) : در این سال درگیری سختی بین افراد قافله ی سمیرم و عشایر بویر احمدی اتفاق می افتد که منجر به کشته شدن 14 نفر از اهالی سمیرم می شود.
سال خورشید گرفتگی و خرمن سوختگی (1332. هـ.ق) : در این سال بر اثر کسوف کاملی که اتفاق می افتد و همه را وحشت زده می کند و تعداد زیادی از خرمن های اهالی سمیرم به آتش کشیده می شود.
سال ملخ خوارگی (1334.هـ.ق) : در این سال همان طور که از نامش پیداست اغلب محصولات کشاورزی منطقه، طعمه ی ملخ می شوند و تمام هستی مردم بر باد می رود.
سال غارتی (تیر ماه 1322): در این تاریخ جنگی بین قوای دولتی و عشایر بویراحمد و ایل قشقائی رخ می دهد که منجر به شکست نیروهای دولتی می شود.
سال به زیر آوار رفتن اعضای خانواده ملّا حسین طغرائی (بهمن ماه 1327) : تعداد 4 پسر از اعضای خانواده ی نامبرده به همراه پدر و مادرشان در یک شب بارندگی در حالی که در زیر کرسی گرمی غنوده بودند به زیر آوار می روند و تلف می گردند.
اوّلین سال اعزام مشمولین به خدمت سربازی (1313. ش) : متجاوز از 150 نفر از مشمولین نظام وظیفه از سمیرم به خدمت سربازی اعزام می شوند. (دوره اوّ خدمت سربازی)
سال شناسنامه دار شدن اهالی سمیرم (1310. ش): در این سال برای قاطبه اهالی سمیرم شناسنامه صادر می شود و هر محلّه ای دارای یک یا چند فامیل جدید می گردد.
سال تأسیس اوّلین دبستان دولتی (مهر ماه 1314): در این سال اوّلین دبستان دولتی به سبک مدرن بوسیله احمد شمس یزدی تأسیس می شود.

 
خواندن 21 دفعه

نظر دادن

سلام لطفا با نظرات سازنده خود، ما را یاری بفرمایید